Képtár
Bükki borvidék
Publikált: 13/09/2012
A Bükki borvidék története:
A Bükk lankáin és völgyeiben a vadszőlő őshonos. Szőlőművelésről a 14. század elejéről maradtak fenn az első írások, 1503. február 11-én pedig II. Ulászló megerősítette Miskolc város korábbi borszabadalmát.
A 18. század során az Avason jelentős pincerendszer alakult ki, amelyek nemespenésszel borított belsejében bort kezdtek érlelni.
A hegyaljai szőlőkből került ide must és a komoly export miatt a Bükki borvidék borai számos országban híresek és kedveltek lettek.
A 19–20. században főleg pezsgő alapborok készültek ezen szőlőtermő vidéken.
A filoxéra-járványt a terület eléggé megszenvedte, az régi ültetvények nagy részét mára kivágták, helyüket beépítették. Mára az avasi pincék egy részét nem használják, de még létezik, mint ahogy Görömböly nevezetes pincesora is megfelelő állapotban van.
A borvidék jellemzői:
Talaja lösz, fekete nyiroktalaj, barnaföld és agyagbemosódás során létrejött erdőtalaj.
Éghajlata napfényben gazdag, csapadékban szegény, az magyarországi átlagnál hűvösebb, ezért főként a fehér borok termelésének kedvez.
A borvidékhez zartozó települések:
Aszaló, Barabás, Bogács, Borsodgeszt, Bükkaranyos, Bükkzsérc, Cserépfalu, Cserépváralja, Edelény, Emőd, Harsány, Kács, Kisgyőr, Kistokaj, Mályi, Megyaszó, Mezőkövesd, Miskolc, Nyékládháza, Sály, Szikszó, Tard, Tibolddaróc, Vatta
Termesztett szőlőfajták:
Olaszrizling, Chardonnay, Cserszegi fűszeres, Leányka, Müller-Thurgau, Tramini, Ottonel muskotály, Kékfrankos, Cabernet sauvignon, Cabernet franc, Merlot, Zweigelt
Az itt termesztett borok többsége könnyed, elegánsan savas, gyümölcsös.
Nyaranta itt rendezik meg a Bükkvinfest nevű borversenyt, amelyen a borászok összemérik boraik minőségét.
Pincészetek, Borászatok:
Bakk-Coop
Csáter Apó pincéje
Dósa Pince
Gál Pince
Kerékgyártó Pince
Kompa Pince
Kósik István
Nagy Család Pincéje
Pápai pince
Papp Pince
Pelyhe Pince
Prókai László pincészete
Virág Pince